U18 - Filipovo zhodnocení víkendu 

05.10.2022

    Historické milníky roztockých kadetek zaznamenané na turnaji ve Frýdku-Místku, tj. první extraligové vítězství a první extraligový postup si zaslouží speciální zhodnocení. A tak se Filip kromě hodnocení jednotlivých utkání - viz komentáře k utkání U18 - pustil do obsáhlejšího zhodnocení víkendových soubojů vč. komentáře k jednotlivým účastnicím frýdecko-místecké mise. Ale teď již dejme slovo Filipovi.   

  "O víkendu se uskutečnilo 1. kolo extraligy U18. Díky výsledku z kvalifikačního kola jsme se dostali do skupiny Sokolů, ve které s námi byl Sokol Nové Veselí, Sokol Frýdek- Místek a Sokol Šternberk. Čekal jsem, zda se v tomto hejnu dravců dokážeme prosadit a eventuálně postoupit o skupinu výše, což by nám v matematice extraligy celkem pomohlo. K týmu se připojila už i Terka Lajkebová, která se vrátila z "beachového" mistrovství světa v Turecku a po zaslouženém odpočinku začala i její pouť volejbalovou extraligou. Naopak s námi na sobotní zápasy neodcestovaly Anička s Kiki, které pomáhaly družstvu juniorek v 1. Lize U22 a Barča Šilhová, která odjela očíhnout, jestli v Londýně náhodou nehrají volejbal lépe než v Roztokách. Naštěstí zjistila, že ne, takže bude k dispozici na příští turnaj 😃. Dalšího plánovaného benjamínka týmu Emu, bohužel schvátila nemoc, takže si na svou extraligovou premiéru bude muset počkat. Barču Šolínovou s Kačkou Flekovou jsme tentokrát nechali odpočívat.                                                                                               Díky třem vítězstvím  jsme se kvalifikovali o skupinu výše. Roztocký volejbal tedy na tomto turnaji zaznamenal nejen historické vítězství, ale současně také historický postup. Co mě na tomto postupu těší je, že se na něm výraznou měrou podílely všechny hráčky, které ve Frýdku byly. Nad individuálními výkony hráček bych se rád pozastavil, protože si myslím, že je dobré alespoň v rychlosti jejich vystoupení na turnaji zhodnotit.

Kiki, která za sebou měla dva těžké sobotní zápasy za U22 a následnou dlouhou cestu do Frýdku,  patří velká pochvala, jak celou situaci zvládla. Podle mě roste z Kiki velmi univerzální hráčka, která má vyrovnané všechny činnosti a dokáže týmu pomoci vždy v těžkých chvílích. Ukázala to už ve Střešovicích, na Olympu i teď ve Frýdku.

Potěšili mě i Aďa s Luckou u kterých je vidět pokrok v útoku, což se bude v průběhu sezóny hodit. Doufám, že obě budou pokračovat v nastoleném tréninkovém nasazení a budou se zlepšovat stále větším tempem. Kapacita pro zlepšení určitě je. Takže jen tak dál děvčata. Obě si zahrály oba sobotní zápasy. Áďa svým nástupem pomohla k obratu v zápase s Frýdkem.

Kačka si uhrála svoje. Svůj první zápas si zahrála proti Frýdku na pro ni netradičním postu univerzála. Se Šternberkem pak hrála na svém tradičnějším postu smečařky. Je vidět, že jí post smečařky seděl více, ale obou rolí se zhostila maximálně pečlivě. Je vidět, že se perfektním způsobem srovnala s organizací hry a pokroky dělá i na přihrávce a servisu.

Helča si zahrála svůj první kompletní turnaj na liberu. Musím přiznat, že je výborná její zvídavost a snaha implementovat nové informace. Stále musíme makat na dovednostech, ale své role se zhostila skvěle. Na Helčin výkonnostní postup v sezóně jsem opravdu zvědav.

Blokařské duo Anička, Andy si opět odvedlo svůj díl práce. Anička se sice v průběhu toho jednoho třísetového zápasu nedostala tolik do hry jako v zápase  na Olympu v minulém kole, přesto si myslím, že byl její přínos nezanedbatelný. Ve 2. setu zápasu se Šternberkem rozhodla svým kvalitním servisem společně s Kiki o výsledku 2. setu.

Andy se nám profiluje jako kvalitní blokařka s kvalitním blokem, servisem i útokem. Jakmile se nám podaří útok ještě zrychlit, myslím, že bude soupeřům dělat hluboké vrásky na čele.

Celý turnaj tentokrát i díky sobotní absenci Kiki odnahrávala Vikča. Celý turnaj převedla stabilní výkon. Občas se jí sice nevyhnou úlety v distribuci, případně volí moc komplikovaná řešení v těžkých situacích, ale to, dle mého názoru, k nahrávačce jejího věku patří. Pro trenéra je lepší brzdit, než povzbuzovat. Distribučně turnaj zvládla dobře. Extrémně pomohla na servisu a v zápase se Šternberkem i na bloku.

První turnaj s námi odehrála Lajkys. Její projev mě nepřekvapil, děvčata si ale na její živelnost asi budou muset nějakou dobu zvykat. Její jednoznačný přínos je na servisu a standardně i na přihrávce. Naopak na čem musíme hodně zapracovat je organizace hry. Zapracování těchto věcí však bylo poměrně obtížné, neboť s námi absolvovala v podstatě jen jeden trénink a nemá na šestkách v tomto směru tolik zkušeností. Vzhledem k tomu, že je navíc vychovaná především beachem, kde se situace z pohledu organizace hry řeší trochu jinak, mám pro tyto slabinky pochopení. Nicméně spoléhám, že k pokroku v této oblasti dojde.

Závěrečným dílkem mozaiky, která vyústila v postup byla Verča. Výborným způsobem se popasovala se změnou postu v posledním zápase, kdy hrála na účku místo na smeči tak, abychom eliminovali nejúdernější hráčku Šternberka. Obecně byla opět přínos ve všech herních činnostech od bloku a servisu až po přihrávku a útok. Těší mne, že do družstva přináší stabilitu výkonu a ostatní hráčky se o ní můžou opřít.

Co dodat závěrem. Snad jen dvě věci. Jednak, že mi holky svým výkonem udělaly opravdu radost a současně je na nich vidět pokrok. Tou druhou věcí je, že bych chtěl za holky poděkovat za podporu všem, kteří se na úspěšném zvládnutí turnaje podíleli. Od neúnavného bubeníka Martina, až po organizaci zajišťující Petru s Pájou.  Samozřejmě děkujeme za podporu všem, kteří fandili.

Další pokračování nás čeká ve Střešovicích první víkend v Listopadu. Držte palce, ať je střešovický turnaj stejně úspěšný jako ten frýdecký."

Filip