U18 - Není vždycky posvícení

08.02.2023

Další, v pořadí již šestý extraligový turnaj, odehrály roztocké kadetky v Českých Budějovicích.  Na jih Čech jsme odjížděli v pátek večer ve výborné náladě a natěšení, jak si víkend v jihočeské metropoli užijeme. Což o to, po stránce společenské splnila akce očekávání, bohužel po stránce herní a výsledkové už to tak slavné nebylo. Tomu také odpovídá i Filipovo hodnocení víkendu, které se tentokrát omezilo víceméně  na komentář k jednotlivým zápasům. Holt není každý den posvícení.                                         Do prvního utkání proti domácím U18ctkám, které "spadly" ze II. výkonnostní skupiny, jsme sice vstupovali oslabeni o "brněnské údernice", ale s vědomím, že se nemusíme stresovat (už jsme se přeci zachránili) a zápas si můžeme užít. Budějické volejbalistky však neměly pro rozpoložení našich děvčat žádné pochopení. Hned od prvních výměn bylo zřejmé, kdo že je na palubovce doma. Roztočtí fanoušci, a že jich nebylo na budějovické misi zrovna málo, stále čekali, kdy se naše kadetky proberou, a začnou být domácím hráčkám trošku důstojným protivníkem. To se podařilo až ve třetím setu, který nám alespoň připomněl bojovné výkony z předešlých turnajů. Nutno poznamenat, že jihočeské kadetky měly velkou kvalitu, ale troufám si tvrdit, že třeba Ostrava, kterou jsme minule trápili, ji měla minimálně stejnou.                                   Po obědové pauze jsme nastoupili proti Šternberku. Ten naše holky v dosavadních dvou vzájemných duelech vždy porazily. Věřili jsme, že roztocká děvčata naváží na zlepšený výkon z posledního setu proti Budějicím a zachovají si proti šternberským kadetkám neporazitelnost. Bohužel zápas svým průběhem nápadně připomínal ten dopolední. Naše kadetky tahaly od začátku za kratší konec a nebyly schopné se dostat do utkání. Přestože Šternberk ani zdaleka nedosahoval kvalit domácích U18ctek, byly první dva sety  jejich v celku jasnou záležitostí. Opět až třetí sada snesla, z hlediska volejbalových kvalit našich děvčat, přísnější měřítko. A hned se to projevilo i na výsledku. V koncovce jsme měli výhodu setbolu, který jsme bohužel nevyužili, soupeřky nás potrestaly a utkání dovedly do vítězného konce. A zaslouženě, jelikož v zápase projevily větší chuť po vítězství a větší emoce.                          V neděli jsme proti Prostějovu nastupovali oslabeni o další tři hráčky, které po sobotních zápasech odcestovaly na jarní prázdniny.  Filip tak musel v utkání družstev, která v sobotu oba své souboje prohrála, hodně improvizovat. Nepohoda obou týmů se projevovala i v úvodních dvou sadách, kdy družstva bodovala výhradně po triviálních chybách soupeře, než vlastní kvalitou. Jak kdosi poznamenal: " je to zápas hrozných proti ještě hroznějším".  Úvodní set více chybovala roztocká děvčata, druhý zase kadetky z Prostějova. První vyhraná sada naše holky nabudila a ve třetím dějství začaly konečně předvádět volejbal, na který jsme si u nich, za těch pět turnajů, zvykly. Přestože se stále nevyvarovaly zbytečných chyb,  bojovaly opět jako jeden tým a to se přeneslo i do skóre. Až do stavu 20:12 jsme ve třetím setu dominovali. Bohužel v tu chvíli se začaly zlepšovat i prostějovské volejbalistky. A začal se konečně hrát volejbal extraligové úrovně. Naše kadetky bohužel nadějný náskok neudržely, opět v napínavé koncovce nevyužily výhodu setbolu a důležitý set prohrály. Ve čtvrté sadě se projevilo rozpoložení z koncovky té předchozí. Prostějov nám odskočil a přes veškerou snahu jsme neměli kvalitu, ale hlavně mentální síly zápas otočit.                                                                                                                                   Tři porážky znamenají čtvrté místo ve skupině "C" a tím pádem "pád" o level níže.  Jako účastník všech doposud odehraných turnajů musím konstatovat, že od holek to byl nejhorší výkon, který jsem od nich viděl. Co se do kvality, bojovnosti, ale i emočního nastavení týče. Z deseti odehraných setů snesly přísnější měřítko pouze čtyři, a to je málo. Snad to příště v Přerově vrátíme zase zpět do správných kolejí.

VK České Budějovice          0:3 (14:25, 11:25, 22:25)                                               TJ Sokol Šternberk               0:3  (16:25, 19:25, 26:28)                                                    VK Prostějov                        1:3  (21:25, 25:17, 24:26, 16:25)