U18  3.kolo  VK Prostějov

17.09.2022

VK Prostějov  2:3   (20:25, 25:21, 25:19, 17:25, 15:17)                     záznam z utkání

Nominace:                                                                                                                      Bohdanecká Lucka, Cízová Andy, Fleková Kačka, Honzátková Viky, Kleiblová Verča, Králova Heli, Lipovová Kačka, Novotná Anička, Rambousková Áďa, Steinerová Kiki, Šilhová Barča, Šolínová Barča

1.set:    V úvodu první sady naše děvčata nenavázala na zlepšený závěr s Olympem a nechala si prostějovské kadetky odskočit až na rozdíl osmi bodů. Od stavu 6:14 se však roztocké U18ctky nadechly k velkému obratu a před koncovku se dostaly do vedení 17:15. V této pasáži setu tedy deklasovaly své soupeřky poměrem 11:1! Bohužel v koncovce jim opět dech došel a uhrály jen tři body oproti deseti prostějovským.

2.set:   Druhý set začal stejně jako skončil první, tzn. bodovou sérii kadetek z Hané, která se zastavila až za stavu 5:1. Od této chvíle začaly naše holky ztrátu postupně umazávat až se dostaly do vedení 13:11. Následovala pasáž, kdy se obě družstva přetahovala o vedení, ale žádné nedokázalo odskočit na vyšší než jednobodový rozdíl. Do koncovky se šlo za vyrovnaného stavu 20:20, ale na rozdíl od prvního setu se závěr toho druhého povedl lépe roztockým kadetkám.

3.set:    Euforie ze zisku prvního extraligového setu se přenesla do toho třetího, který by se dal nazvat roztockým "uragánem". Posuďte sami z vývoje skóre -5:1, 9:3, 12:4, 22:11, prostě na co holky sáhly to jim většinou vyšlo. Pak se "uragán" na chvilku utišil, a prostějovská děvčata začala trochu znervózňovat sedmibodovou "šňůrou", ale od stavu 22:18 se vrátilo všechno do správných kolejí a druhý extraligový set byl náš. A tím i první extraligový bod do tabulky!!!

4.set:   Čtvrtá sada byla od prvních výměn bojem o každý míč. Až za stavu 9:9 odskočily kadetky z Prostějova na tříbodový rozdíl, avšak vzápětí "roztočandy" kontrovaly čtyřmi body v řadě - 13:12. Následující pasáž hry však ovládly soupeřky v poměru 13:4 a tím poslaly utkání do tiebreaku.

5.set:    Ve zkrácené hře se rozhodovalo, které z družstev si připíše do tabulky bod navíc. Zdálo se, že favoritky z Hané již z hlavy dostaly podcenění "nějakých" Roztok a nezadržitelně spěly k zisku posledního setu. Strany se měnily za stavu 1:8 v neprospěch našich děvčat. Fanoušci byli pyšní na to co roztocké kadetky v závěrečném utkání předvedly a jaký jim připravily zážitek netuše, že hlavní bod programu je teprve čeká. Během chvíle vyrovnáno 9:9. Time soupeře. Pomohl a Prostějov jde do vedení 9:12. Opět srovnáváme - 12:12. První mečbol si vybojovaly soupeřky, ale Viky fantastickou "ulívkou z druhé" srovnala. Další výměna pro Roztoky a první extraligové vítězství je blízko, mečbol máme my - 15:14. Soupeř však utěšenou smečí dorovnává, aby po následných dvou zaváháních našich děvčat na příjmu, dotáhl tento "fantastický" duel do vítězného konce. Škoda.

Jak to viděl Filip:  Závěrečný zápas s Prostějovem nabídl bitvu jako řemen. Konečně jsme mohli využít optimální sestavu a musím konstatovat, že jsme aktuální potenciál družstva v tomto zápase využili na maximum. Po prvním rozkoukávacím setu se nám podařilo zapnout, udržet koncentraci i dobrý výkon na servisu a průběh zápasu otočit na 2:1. Bohužel se od konce 3. setu začala postupně projevovat u holek únava a Prostějov, který má přeci jen vyrovnanější kádr dokázal zápas nakonec urvat a tie-break vyhrát 17:15. V koncovce zamrzí zkažené podání a nezablokovaná bodovka, která by jistě dostala soupeře pod tlak. Naopak potěší fakt, že se holky dokázaly vyhrabat ze stavu 1:8.

Musím vyzdvihnout práci na servisu, kdy jsme dokázali ve 4 rotacích soupeře držet pod tlakem. Pokud zapracujeme i na stabilitě, jistě nám to do zbytku sezony výrazně pomůže. Servis byl klíč k situaci, kdy jsme dokázali soupeře držet od sítě a nutili ho hrát vysoké míče. Co nás v průběhu zápasu trápilo byla blokařská činnost, protože jsme měli poměrně velké množství šancí soupeře při bodovkách zablokovat, ale to se nám nejen nedařilo, ale současně soupeř získával poměrně nesmyslné body (byť podotýkám, že odvážným útokem). Je to jistě činnost, kde máme prostor pro zlepšení. Výborně opět zahrála Verča, které jakožto hráčka, jejíž prioritou je především beach, velmi zdatně konkurovala i reprezentačním hráčkám šestkového volejbalu. Stejně tak důležitá kombinace Libero- Nahravačka fungovala dobře a je to jistě věc na kterou můžeme vsadit i v dalších zápasech. Obě blokařky odvedly to, co jsem od nich očekával. Anička pomohla v útoku a na servisu, Andy zase na servisu a bloku. Kačka s Barčou ze sebe vydaly maximum, co v nich bylo. Bylo vidět (motoristickou terminologií), že už jim na konci došel benzín.

Celkové hodnocení vstupního turnaje je takové, že nás čeká sezóna plná výzev. Pokud dokážeme k soutěži správně přistoupit, dobře a poctivě trénovat, pokud možno i nad rámec tréninků a vyhnou se nám zranění a nemoci, jsem přesvědčen, že jsme v soutěži schopni uhrát dobré výsledky a zasloužit si výborný pocit s odehraných zápasů. Přesto nám turnaj ukázal naše současné slabiny, na kterých je potřeba tvrdě pracovat a co nejvíc jich odstranit.

Co mě velmi těší je to, jak holky k předávaným informacím přistupují. Je vidět, že si z nich snaží odnést maximum. A snaží se aplikovat co nejlépe dokáží vše, co v danou chvíli jde. Doufám, že jim toto vydrží po celou sezonu, která bude z pohledu psychiky velmi náročná.

Závěrem bych chtěl poděkovat za krásnou fanouškovskou kulisu. Vždy jsem nadšen, pokud je v hale tolik takto fandících fanoušků, kteří pomohou hráčkám, aby ze sebe dostaly opravdu maximum.