U18  9.kolo  TJ Ostrava

08.11.2022

TJ Ostrava        0:3   (22:25, 22:25, 20:25)                                           záznam utkání

Nominace:                                                                                                                      Bohdanecká Lucka, Cízová Andy, Fleková Kačka, Králova Heli, Kubánková Verča, Lipovová Kačka, Novotná Anička, Rambousková Áďa, Steinerová Kiki, Šolínová Barča

1.set:  Po počátečním vedení 2:1 nám "ostravanky" třemi body v řadě odskočily na 2:4. Naše holky ještě dokázaly srovnat na 5:5, ale další tříbodová šňůra znamenala vedení celku ze severní Moravy 5:8. V půlce setu vedly soupeřky až rozdílem pěti bodů - 7:12, ale to byl nejvyšší rozdíl ve skóre. Poté začaly naše U18ctky handicap postupně stahovat až se jim podařilo stav utkání srovnat -17:17 a dokonce otočit 20:18. V tento moment si vzal trenér Ostravy oddechový čas, který favoritkám prospěl. "Po tajmu" získaly "ostravanky" čtyři výměny za sebou a závěrečnou fázi sadu ovládly 2:7. Celý set pak 22:25. Škoda.

2.set:  Druhý set začala naše děvčata ještě hůře než ten první - 1:5, aby vzápětí dokázala srovnat - 5:5 a 7:7. Následně však soupeřky odskočily na 7:11, což byl pro vývoj setu rozhodující moment. Sice jsme ještě po Filipově "tajmu" dokázali zareagovat - 9:11, ale to byl nejnižší bodový rozdíl, na který jsme se v průběhu druhého dějství dokázaly dotáhnout. Pak už ostravské kadetky navyšovaly svůj náskok až na sedm bodů - 10:17, 12:19. Naše děvčata se nevzdala a bojovným výkonem začala stahovat bod za bodíkem -  15:20, 19:23 a dokonce 22:24, ale víc už to bohužel nešlo.

3.set:  Na začátku třetí sady "každý chvilku tahal pilku" - 1:0, 1:3, 5:3, 7:4, 7:9, 9:9, 9:11. Pak nám severomoravské volejbalistky odskočily na větší bodový rozdíl - 11:14, 13:18. Za tohoto stavu si vzal Filip oddechový čas a zažehl ještě plamínek naděje. Povedlo se - 15:18, 19:19. Trenér soupeře oplácí stejnou mincí. "Time" a bohužel opět povedený - 19:21. Holky ještě snižují na 20:21, ale tři nekompromisní útoky "ostravanek" ukončují set i celé utkání.

Jak to viděl Filip:  Na závěr nás čekal souboj s nejlepším týmem této skupiny. Opět jsme bohužel nebyli v nejsilnější sestavě a museli jsme trochu improvizovat. Přiznám se, že bych rád konfrontaci týmů, pokud bychom měli k dispozici nejsilnější sestavu. Z pohledu hodnocení Ostravy se jednalo jednoznačně o nejvolejbalovější tým, kterému jsme čelili. Výsledky ostatních zápasů, které Ostrava ve Střešovicích hrála to jen potvrdily. Rychlá dohrávka do kůlu, dvě opravdu kvalitní blokařky a dvě výborná libera. Nakonec nutno podoktnou, že se jednalo jednoznačně o nejlépe podávající družstvo v turnaji. V tomto kontextu mě těší, že jsme s Ostravou hráli nejvyrovnanější zápas v porovnání s ostatními týmy na turnaji. V tomto zápase se současně odbylo i několik premiér na naší straně. Jednou z nich byla premiéra Aničky na smeči (byl jsem zvědav, jak se popasuje s přihrávkou a hlavně útokem) a Kačky Flekové, která odehrála první míče extraligového zápasu.                                                                                Ale pojďme k samotnému zápasu. Na začátek nutno říct, že jsme byli téměř ve všech činnostech na turnaji naprosto stabilní. Servis nebyl výjimkou :-/ . Je velkou otázkou, jak by se zápas vyvíjel, pokud by se dařilo držet kvalitní servis bez chyb a nebo alespoň v situaci, kdy by chyba nepřicházela na prvním, případně při druhém podání. Je pravda, že Ostrava nám na oplátku výrazně pomáhala chybami na útoku. V prvním setu jsme se malinko trápili s distribucí, ale jakmile Kiki pochopila, jak je nutné zápas vést, tak se situace začala výrazně zlepšovat. Na smeči tvrdila muziku Anička, která si zápas očividně užívala, i když se jí podařilo spáchat nemálo úsměvných momentů, kdy zapomněla, že nehraje na pozici blokařky, ale krajního hráče. Výsledkem byla prohra v koncovce, kde jsme sice vedli 20:18, ale bohužel jsme nedokázali uhrát side-out a soupeř urval první set pro sebe.                                   Druhý set zápasu byl z naší strany lepší a stabilnější, ale bohužel jsme opět doplatili na chyby na servisu. Soupeř nás pak několikrát svým servisem naopak zatlačil a druhý set si nenechal vzít. Byť byl průběh opět velmi výrazně vyrovnaný.

I třetí set byl pokračováním pro nás volejbalové bitvy. Soupeř si mohl dovolit prostřídat sestavu, protože měl v tuto chvíli jistotu postupu. Dostavil se další vyrovnaný set, ve kterém byl soupeř nutno přiznat, sportovně lepší a vše potvrdil v koncovce setu, kde čtyřmi dohrávkami za sebou do hlavního kůlu a nekompromisními útoky zápas ukončil. V této koncovce se projevila nezkušenost obrany proti rychlé hře soupeře. Protože, i když byl útok bez úhlu, nedokázali jsme soupeře zablokovat ani nadrazit. Inu, máme na čem pracovat.                                                                               Ostravě v každém případě přiznávám absolutně volejbalový kredit za předvedenou hru. Bylo vidět, že má hru pod kontrolou, a že pokud bychom s tímto týmem urvali bod, byl by to opravdu extrémní nadstandard.

Ještě musím zmínit jednu věc. V článku ji zmiňuji vůbec poprvé a v mém volejbalovém životě se stala podruhé (jednou ještě v Chodově). Musím přiznat kredit rozhodčímu zápasu Tomáši Macalíkovi, který zápas odpískal naprosto bravurně. Za mě jednoznačně nejlépe odpískané utkání v průběhu tohoto a asi i několika minulých ročníků extraligy. Fakt dobrá práce.