U22 -  Historický počin

28.03.2023

V dalším dvojutkání 1.ligy kategorie U22 porovnaly roztocké juniorky své volejbalové dovednosti s volejbalistkami pražského DANSPORTU. V krásné hale gymnázia Jana Keplera, kde hrají "pražandy" své domácí zápasy, navázaly naše holky na zlepšený výkon z minulého zápasu proti Kladnu, a zejména ve druhém utkání nebyly daleko od vítězství. Slovy Šárky: "...opravdu podaly nádherný výkon". Nakonec si z Prahy 6 odvezly alespoň jeden bod za prohru v tiebreaku, který je historicky prvním prvoligovým bodem roztockých juniorek. Vzhledem k průběhu utkání však s malinko hořkou příchutí. Nicméně před už jistou baráží o udržení prvoligové příslušnosti, která proběhne 15.-16.4., se blýská na lepší časy. A to máme před sebou ještě nedělní domácí odvetu s Dansportem a naději, že na baráž už budou k dispozici zdravotně indisponované Anička s Klárkou i v sobotu absentující Nikol.                Dansport měl být podle papírových předpokladů nejhratelnějším soupeřem, se kterým naše děvčata doposud změřila své síly. Vždyť kromě dvou domácích výher nad turnovskou Zikudou, zvítězily v základní skupině pouze nad juniorkami Plzně. Nicméně i tyto výsledky je udržovaly v naději, že se při plném bodovém zisku s našimi děvčaty mohou vyhnout baráži a to pro ně bylo silnou motivací.                                 Úvodní set prvního duelu byl do více než poloviny sady naprosto vyrovnaný, když se obě družstva střídala v maximálně dvoubodovém vedení. Až za stavu 15:16 získaly domácí U22cítky sedm výměn v řadě a rozhodly tak o výsledku celé sady – 17:25. Nepovedená koncovka úvodního dějství poznamenala roztocké juniorky i na začátku druhého setu. Dansport nám hned v úvodu odskočil na 2:8, a získaný náskok postupně navyšoval – 4:12, 6:19. Dvěma čtyřbodovými šňůrami se podařilo našim děvčatům alespoň odvrátit ostudné skóre na přijatelných 15:25. Třetí set začal podobně jako ten předchozí – 1:4. Naštěstí za stavu 3:6 se "roztočandy" nadechly k obratu a šesti body v řadě převrátily misky vah na svoji polovinu - 9:6. Domácí volejbalistky však záhy srovnaly na 10:10, nicméně naše holky zareagovaly dalšími dvěma body – 12:10. Následných osm výměn šlo ale za soupeřkami - 12:18 a tím bylo prakticky rozhodnuto o zisku třetí sady a vlastně celého utkání – 16:25.                                    Druhý zápas, to bylo úplně jiné kafe. Jak poznamenal trenér Dansportu : " ... soupeřky se neskutečně zvedly ... ", což naše holky dokazovaly od prvních výměn nového utkání – 4:2, 8:4.  Domácí hráčky se sice dokázaly dotáhnout na 8:8, ale pak přišel možná rozhodující moment úvodní sady. Za stavu 10:9 uhrály roztocké juniorky sedm výměn v řadě a získaly si náskok 17:9. Soupeřky z něj sice pomalu ukrajovaly, ale stav 21:16 dával naději na klidné dohrání prvního dějství. Za stavu 24:21 však "pražandy" uhrály tři body za sebou a fanouškům se oživili vzpomínky na spoustu dobře rozehraných setů, které jsme ztratili v koncovce. Naštěstí holky se vystresovat nenechaly a další dvě výměny a tím i celý set patřily jim – 26:24. Euforii z vítězné, nervy drásající koncovky, si roztocké U22cítky do druhého dějství bohužel nepřenesly. Od začátku setu tahaly za kratší konec – 1:7, 5:11 a tak bylo záhy jasno o jeho výsledku, byť konečné skóre nakonec nevypadalo až tak hrozivě 17:25. Změna stran a opět změna psychického rozpoložení obou družstev. Od stavu 7:7 se do toho naše holky opřely a vypracovaly si rozhodující náskok – 19:9. Na chvilku nám ještě zatrnulo, když domácí volejbalistky snížily na 22:18, ale koncovku naše děvčata už poměrně "zkušeně" zvládla. Vítězství 25:20 znamenalo vedení 2:1 na sety a tím i historicky první soutěžní bod roztockých juniorek do tabulky 1.ligy U22. Z tohoto úspěchu byly holky tak "hin", že si nechaly utéct začátek čtvrtého setu – 2:7, 3:12. Ale posíleni prvním bodem se nevzdaly a chtěly usilovat i o první prvoligové vítězství. Postupně stahovaly velký náskok "Dansportaček", až se před koncovkou dostaly do vedení 19:18. Bohužel v tu chvíli se dobře namazaný roztocký stroj zadrhnul a domácí juniorky opět otočily kolem dějin na svoji stranu – 19:23, 20:24. Ještě poslední pokus o zvrat a ukončení zápasu - 23:24, ale poslední výměna patřila soupeřkám 23:25. A jdeme do tiebreaku, se kterým v této sezóně nemáme vůbec žádné zkušenosti. Nicméně nedáváme to na sobě znát a po většinu první poloviny zkrácené hry jsme v mírném vedení. Strany se mění za stavu 8:7 pro Roztoky. I druhá půlka tiebreaku je nesmírně vyrovnaná byť v jejím úvodu domácí otáčejí na 8:10. Následně srovnáváme na 10:10 a 11:11. Další dvě výměny ale patří "pražandám" – 11:13, a jak se ukáže, jedná se o rozhodující výměny pátého setu. Poté si už si totiž obě družstva "poctivě" odztrátují každou výměnu až do konečného stavu 13:15. Byť máme první bod, na holkách je patrné zklamání, že dobře rozehranému utkání nedaly tu pověstnou třešničku v podobě vítězství.                                                                                 Tak snad to konečně vyjde v nedělní domácí odvetě. Už by si to holky opravdu zasloužily. A která děvčata že se ziskem prvního bodu nesmazatelně zapíší do historie roztockého juniorského volejbalu:                                                                            Čížková Pája, Häcklová Lucka, Písařová Naty, Lipovová Kačka, Sittová Áďa, Steinerová Kiki, Šilhová Andy, Šilhová Barča, Škrábková Nikča

5.kolo  SK Dansport Praha     0:3  (17:25, 15:25, 16:25)                                              6.kolo  SK Dansport Praha     2:3  (26:24, 17:25, 25:20, 23:25, 13:15)